2025. július 13., vasárnap

Hű az Úr!

De hű az Úr, aki megerősít titeket, és megőriz a gonosztól.
Thesszalonikabeliekhez irt második levél 3. fejezet 3. vers



Pál apostol nem egy problémamentes keresztény világnak tolmácsolta Isten üzenetét, ahol a keresztény élet zökkenőmentes, hanem olyan hívőknek, akiket az államhatalom kegyetlenül üldözött, ebből fakadóan rettenetes megpróbáltatások között éltek.
A keresztények nem csak külső küzdelmeket, támadásokat éltek meg, hanem belső támadásokat is: a bűn, a test, a világ és a Sátán minden erővel azon munkálkodott, hogy letérítsen bennünket az üdvösség útjáról. Ezért ezek az egyszerű, mégis mélységes szavak – „De hű az Úr…” – hatalmas erőt hordoznak. Isten hűsége az új szövetség alapja
Amikor Pál apostol azt mondja, „hű az Úr”, nem csupán Isten jellemvonására gondol, hanem arra a szövetségi hűségre, amelyet az Úr saját vérével pecsételt meg Krisztus keresztjén. Ez a hűség nem múlik el, nem függ a mi teljesítményünktől, hanem Krisztus engedelmességére és áldozatára épül (Zsid 10,23; 2Tim 2,13). Ő az, aki „a hit fejedelme és bevégzője” (Zsid 12,2), vagyis az üdvösség nem pusztán a megtérés pillanatában az Övé, hanem az egész megtartás folyamatában is.
Isten hűsége azt jelenti, hogy nem hagyja elveszni az övéit. Krisztus így szólt: „Én örök életet adok nekik, és nem vesznek el soha, mert senki sem ragadhatja ki őket az én kezemből.” (János 10,28) Ez a biztonság nemcsak a mi ragaszkodásunkban rejlik, hanem az Ő markának erősségében.
A „megerősít” szó jelentése: belső megtartás az üdvösségre.
Az eredeti görög szó, amelyet a „megerősít” kifejezés takar, azt jelenti: állhatatossá tesz, belsőleg megalapoz, meggyökereztet. Az Úr nemcsak kívülről véd meg minket a gonosztól, hanem belsőleg is munkálja a megszentelődést, hogy meg ne inogjunk. A megtartatás tehát nemcsak védelmet jelent a Sátán támadásaitól, hanem a hitben való kitartást is.
Ez különösen fontos az üdvösség szempontjából. Nem elég, ha valaki egyszer elindult a hit útján, csak az üdvözül, aki mindvégig megmarad Krisztusban (Máté 24,13). Pál itt nem azt ígéri, hogy nem lesznek kísértések vagy bukások, hanem azt, hogy Isten hűséges marad, és munkálni fogja bennünk mind az akarást, mind a véghezvitelt az Ő jó tetszése szerint (Fil 2,13).
„Megőriz a gonosztól” – Mit jelent ez valójában?
A kifejezés, „megőriz a gonosztól, nem azt jelenti, hogy nem érhet minket támadás vagy fájdalom. Jézus maga is azt imádkozta:
„Nem azt kérem, hogy vedd ki őket e világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól.” (János 17,15)
Ez azt jelenti, hogy Isten megvédi az újjászületett hívőt attól, hogy a gonosz birtokba vegye őt, hogy az üdvössége elvesszen. Bár a hívő eshet bűnbe, nem esik ki a kegyelemből. Mert „aki elkezdte bennetek a jó munkát, el is végzi” (Fil 1,6).
A gonosz, a Sátán, végső célja az, hogy elszakítson minket Istentől, megrendítse a hitünket, és megfosszon az örök élettől. De Isten biztosít bennünket arról, hogy Isten hűsége erősebb a gonosz hatalmánál. Akiket Isten újjászült, azokat „nem a romlandó magból, hanem romolhatatlanból” (1Pét 1,23), és ez a mag nem pusztul el, mert Isten Szentlelke őrzi. A kérdés csupán az, hogy megtértél-e már? Újjászülettél-e? Isten gyermeke vagy-e?


Ima: Uram, hűséges Istenem! Köszönöm, hogy nem magamra hagytál az üdvösség útján. Köszönöm, hogy nem csupán elhívtál, hanem meg is őrzöl a gonosztól. Tégy állhatatossá, és ne engedd, hogy a kísértések elsodorjanak Tőled! Hálás vagyok, hogy a Te hűségedre épül a reménységem, nem a saját erőmre. Őrizd meg a szívemet a megkeményedéstől, és vezess az igazság útján! Adj nekem olyan hitet, amely mindvégig kitart Benned, és add, hogy egy nap dicsőségedben állhassak meg, nem saját érdememből, hanem Jézus Krisztus vére által. Jézus Krisztus nevében, Ámen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A vetés és aratás törvénye

Az pedig biztos, hogy „aki szűken vet, szűken is arat, és aki bőven vet, bőven is arat. Mindenki úgy adjon, ahogy eltökélte szívében, ne kel...